Służyła naszym przodkom, a dziś również trudno wyobrazić sobie bez niej przygotowanie drewna do kominka czy też oprawienie świątecznej choinki. Siekiera to narzędzie wykorzystywane od wieków – żeby praca z nią była wygodna i komfortowa, warto wiedzieć po jaki sprzęt sięgnąć. Podpowiadamy więc, jaki model sprawdzi się najlepiej do rąbania drewna opałowego, a którą siekierę zabrać ze sobą na biwak w lesie.

Waga, długość trzonka i kształt części roboczej – to podstawowe różnice występujące pomiędzy różnymi rodzajami siekier. Narzędzie powinno być przede wszystkim dopasowane do naszych potrzeb (musi dobrze „leżeć w dłoni”) oraz do specyfiki przeprowadzanych prac. Warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania sprzętu – chcemy przecież, żeby posłużył on nam przez lata, a nie zepsuł się już po jednym sezonie użytkowania. Jak dobrać odpowiedni dla siebie produkt?

Siekiera do drewna

Można powiedzieć, że okres jesienno-zimowy to prawdziwy sezon na siekierę. To wówczas przygotowujemy drewno na opał i zaczynamy palić w kominku, a przy tego typu działaniach nie obejdzie się bez dopasowanego narzędzia. Jeśli do porąbania mamy mniejsze kawałki, przydatne będą siekiera lub toporek tradycyjny ­– uniwersalny sprzęt o prostym kształcie, którym można wygodnie pracować jedną ręką. Takie rozwiązania pomoże nam również oprawić świąteczne drzewko, aby umieścić je w stojaku.

Większe, twarde i mocno wyschnięte drewniane szczapy wymagają użycia dużej siły, a więc w tym przypadku sprawdzi się z kolei siekiero-młot. To sprzęt „3w1”, który pełni funkcję siekiery, klina a jednocześnie młota. Przydomowy schowek lub domek narzędziowy warto też wyposażyć w klin do rozłupywania drewna. W parze z siekiero-młotem stworzy on zgrany duet, dzięki czemu łatwo poradzimy sobie nawet z najbardziej wymagającymi kawałkami opału, dzieląc je na mniejsze fragmenty, które bez problemu będzie można włożyć do pieca lub kominka.

W przydomowym gospodarstwie, domu z kominkiem lub na działce można również sięgnąć po siekierę z klinem. Wyróżnia się ona specyficznym ostrzem o rozszerzającym się kształcie, co zapewnia głębokie wbicie się w drewno i jego szybkie rozłupanie. Swoisty kompromis pomiędzy ciężkimi siekierami do rozłupywania, a stosunkowo lekkim, uniwersalnym sprzętem stanowi siekiera samoklinująca, której ostrze na skutek uderzenia samo „zaciska” się na drewnie. Można ją również wykorzystać do wyciągania gwoździ.

Bez względu na przeznaczenie narzędzia, przy wyborze zwróćmy uwagę na jakość wykonania, która decyduje o trwałości sprzętu i bezpieczeństwie pracy. Część robocza siekiery powinna być więc wykonana z wysokogatunkowej stali, najlepiej kutej i hartowanej indukcyjnie. – Kucie oraz odpowiednia obróbka cieplna stali zapewniają pożądaną twardość i elastyczność materiału, dzięki czemu może być on używany „z pokolenia na pokolenie”. Przy zakupie sprawdźmy również, czy na wyrobie umieszczone jest logo lub nazwa producenta oraz czy jest on wykonany zgodnie z odpowiednią dla danego sprzętu normą. W przypadku renomowanych firm, takie oznaczenie powinno znajdować się na produkcie, z reguły na rękojeści – mówi Daniel Światłoń, Kierownik Działu Technicznego JUCO, polskiego producenta wysokiej jakości narzędzi ręcznych. Oferowane przez JUCO siekiery objęte są dożywotnią gwarancją, więc możemy mieć pewność, że wybieramy rozwiązania na lata.

Siekiera na biwak i do pracy w ogrodzie

Biwakowanie w lesie to ciekawy sposób spędzania czasu dla coraz większej grupy osób. Jeśli więc planujemy taki wyjazd, warto zaopatrzyć w niezawodny sprzęt w postaci siekiery, z użyciem której np. porąbiemy gałęzie. Sprzęt powinien być lekki i poręczny – na wyprawie do minimum chcemy przecież ograniczyć ciężar ekwipunku. W tej roli idealnie sprawdzi się siekiera biwakowa o wadze ok. 500 gramów. Może być ona również wyposażona w skórzany futerał chroniący ostrze, z możliwością zawieszenia na pasku.

Siekiery posiadają zazwyczaj drewniany, wyprofilowany trzonek (wykonany np. z drewna jesionowego lub bukowego). Alternatywą dla tego rozwiązania jest trzonek z fiberglass, czyli wzmacnianego włókna szklanego. Jest ono odporne na zmiany temperatury oraz czynników pogodowych i nie pochłania wilgoci. Tego typu narzędzie będzie więc dobrym „towarzyszem” wyprawy na biwak do lasu, podczas której zarówno my, jak i nasz ekwipunek jesteśmy narażeni na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. – Siekiera FIBERGLASS JUCO, dla wygody użytkownika, posiada dodatkowo gumę antypoślizgową TRP, a jej rękojeść jest trzykomponentowa. Można do niej dopasować gumową osłonkę na ostrze, co zapewnia bezpieczne przechowywanie i transport. Podobnie jak w przypadku innych siekier JUCO, część robocza jest kuta ze stali hartowanej indukcyjne, dzięki czemu cechuje ją wysoka wytrzymałość – podkreśla Daniel Światłoń. Sprzęt fiberglass z powodzeniem wykorzystamy też przy pracach ogrodowych czy też remontowo-budowlanych.

Siekiera siekierze nierówna, jednak wyposażeni w praktyczną wiedzę wiemy już, jak dopasować narzędzie do zadania i do własnych potrzeb. Przemyślany zakup to satysfakcja z bezproblemowego użytkowania wyrobu przez długie lata, komfortowa i bezpieczna praca. Sezon na siekierę już się zaczął – nie zwlekajmy więc i wybierzmy odpowiedni dla siebie sprzęt!